LT EN

Rėmėjai

Informacinis partneris

Partneriai

Filmas „Pasaulio virtuvė“ atidarė tarptautinę konferenciją „Moterų vaidmens demokratiniuose procesuose stiprinimas: iššūkiai po 2015 metų“

2014-10-09

Dokumentinis filmas „Pasaulio virtuvė“, kurio premjera Vilniuje įvyko spalio 2 dieną, pristatytas ir tarptautinei auditorijai. Antradienį jį pamatė konferencijos „Moterų vaidmens demokratiniuose procesuose stiprinimas: iššūkiai po 2015 metų“ dalyviai: moterų teisių ir lygių galimybių aktyvistai, politikai, akademijos atstovai, žurnalistai ir kiti ekspertai iš Europos Sąjungos bei kaimyninių šalių, Artimųjų Rytų, kitų regionų.

Moterys, įvairiais laikotarpiais, iš įvairių valstybių ir dėl įvairių priežasčių atsikrausčiusios į Lietuvą, yra pagrindinės filmo „Pasaulio virtuvė“ herojės.

Aktorė Alicia atkeliavo iš JAV pagal studentų mainų programą ir rado meilę, diplomatė čečėnė Aminat nebegrįžo po oficialaus vizito Vilniuje – prasidėjo Grozno šturmas. Padirbėjusi gimtojoje Jamaikoje, Afganistane ir Zambijoje, inžinierė Keisha atvyko į Lietuvą magistrantūros studijų. Urugvajietė Marisa į protėvių žemę sugrįžo kartu su keturiais nepilnamečiais vaikais. Lietuvoje gimusi Božena ne sykį turėjo nuryti karčią piliulę, nes yra romė, bet užsispyrimas neleido palūžti.

„Filmas pristato imigrantų gyvenimą Lietuvoje, bet taip pat – ir  gyvenimus mūsų visų, kurie gyvename Lietuvoje“, – per pristatymą kalbėjo režisierė Aistė Ptakauskė.

Kartu „Pasaulio virtuvė“ yra kvietimas atkreipti dėmesį į imigrantų teises ir paskatinti būti atviresnius kitų kultūrų, tautybių ir rasių žmonėms. Užsieniečiai sudaro tik 1 proc. Lietuvos gyventojų. Šis rodiklis yra vienas žemiausių Europos Sąjungoje (vidurkis – 6,6 proc.), greičiausia todėl, kad Lietuva – viena iš migrantams nepakančiausių visuomenių žemyne. Tai ypač akivaizdu moterų migrančių atveju: dauguma iš kitų šalių į Lietuvą atsikrausčiusių moterų patiria ryškią socialinę ir profesinę atskirtį: per mažai dalyvauja socialiniame gyvenime, sunkiai įsitvirtina darbo rinkoje, turi ribotą priėjimą prie integracijai būtinų priemonių (lietuvių kalbos, kompiuterinio raštingumo mokymo).

Kitą savaitę filmas pradės kelionę per Lietuvą – juosta bus parodyta 14 šalies miestų. Visos peržiūros nemokamos, po jų bus organizuojamos diskusijos su kūrėjais, herojėmis, žmogaus teisių ekspertais ir žiūrovais.

Dokumentinį filmą „Pasaulio virtuvė“ šalies žiūrovams dovanoja Europos Ekonominės Erdvės NVO programa Lietuvoje. Daugiau informacijos – www.pasauliovirtuve.eu.

Konferencijoje – dėmesys moterims

Trijų dienų trukmės konferencijoje „Moterų vaidmens demokratiniuose procesuose stiprinimas: iššūkiai po 2015 metų“ aptariamos moterų vaidmens bei padėties problemos politikos, ekonomikos ir globalios plėtros srityse. Ja siekiama stiprinti ir plėsti partnerystę, užtikrinant kokybišką lyčių lygybės klausimų įtraukimą į Tūkstantmečio vystymosi tikslų (TVT) darbotvarkę po 2015-ųjų.

„Universalių žmogaus ir socialinių teisių suteikimas moterims, jų ekonominis įgalinimas, lyderystė ir dalyvavimas taikos ir saugumo klausimų sprendime, taip pat kova su prieš moteris nukreiptu smurtu – pagrindiniai lygių galimybių aspektai, kurie turi būti įtraukti į darbotvarkę po 2015-ųjų“, – pažymi Rytų Europos studijų centras, kartu su Lietuvos Užsienio reikalų ministerija organizuojantis konferenciją.

Su jais bendradarbiauja Lygių galimybių plėtros centras (Lietuva), Šiaurės ministrų tarybos biuras, Tarptautinio respublikonų instituto Moterų demokratijos tinklas (JAV), Demokratijos bendrijos darbo grupe moterų ir demokratijos klausimais, Vilniaus universiteto Lyčių studijų centras ir Švedijos Tarptautinis liberalų centras.

Konferencijoje sveikinimo žodį tarė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tarp jos dalyvių – šiemet Ukrainos prezidento rinkimuose dalyvavusi profesorė Olha Bohomolets, Demokratijų bendrijos generalinė sekretorė Maria Lessner, Izraelio Moterų padėties pažangos institucijos generalinė direktorė Vered Per Swid, Nobelio taikos premijos nominantė, Bulgarijos lyčių tyrimo fondo direktorė Genoveva Tisheva, Prancūzijos televizijos kanalo „France Medias Monde“ žurnalistė Annete Yong, Tuniso Socialdemokratų partijos lyderė Samia Melki Fessi, Sirijos Nacionalinės revoliucijos ir opozicijos koalicijos viceprezidentė Noura al Ameer, Afganistano Švietimo ir vystymosi fondo vykdomoji direktorė Sameena Imtiaz.