LT EN

Rėmėjai

Informacinis partneris

Partneriai

Lietuva užsieniečių akimis: gintaras, varpų skambesys, Kaziuko riestainis

2014-03-11

Riestainis, knyga, mylimoji – Lietuvą čia gyvenantiems užsieniečiams simbolizuoja įvairiausi dalykai. Urugvajiečiui Dariui Lietuvą simbolizuoja jo lietuvė mergina Ana. Lietuvoje gyvenančiai kompozitorei iš Uzbekistano Nailiai – artimos draugės padovanoti gintariniai papuošalai. Amerikietei Aliciai Lietuvą labiausiai primena varpai, kurių skambesį Vilniuje ji girdi nuolat.

Lietuvos Nepriklausomybės dienos išvakarėse Vilniuje vykusioje fotosesijoje „Ką man reiškia Lietuva?“ dalyvavo Lietuvoje gyvenantys užsieniečiai iš JAV, Uzbekistano, Urugvajaus, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos ir kitų šalių. Tai dalis svetingumo kampanijos, kurią inicijuoja dokumentinio filmo „Pasaulio virtuvė“ kūrėjai. Rugsėjį pasirodysiantis filmas pasakos penkių mūsų šalyje gyvenančių užsieniečių moterų gyvenimo istorijas. Filmo ir kampanijos tikslas – paskatinti lietuvius atkreipti daugiau dėmesio į mūsų šalyje gyvenančius užsieniečius ir nebijoti užmegzti su jais ryšio.

Projekto pristatymo renginyje viena iš filmo „Pasaulio virtuvės“ herojų, Lietuvos amerikietė Alicia Gian, lietuviškai atliko dvi dainas iš garsių amerikietiškų miuziklų. Septynerius metus mūsų šalyje gyvenanti aktorė iš JAV pasakojo, kad atvykusią gyventi į Vilnių ją labiausiai pribloškė varpų skambesys iš daugybės šio miesto bažnyčių bokštų. Anot jos, niekur pasaulyje ji nėra girdėjusi tiek daug skambančių varpų.

Dėl savo darbo daug po pasaulį keliaujanti filipinietė Anilyn Kafigbak pastebėjo, kad lietuviai gana uždari ir susipažinti su jais artimiau sudėtinga. „Per savo keliones išmokau gana greitai susidraugauti su nepažįstamais žmonėmis. Atvykusi gyventi į naują šalį paprastai susirandu draugų per tris savaites, – pasakojo Anilyn. – Lietuvoje prireikė daug daugiau laiko, net trijų mėnesių, kol susipažinau su vietiniais žmonėmis artimiau, pradėjau burti draugų ratą.“ Filipinietei Lietuvą simbolizuos Kaziuko mugėje įgyta keramikinė vaza, kurią ji išsiveš į Maroką, kur šiuo metu gyvena.

„Mes, lietuviai, save laikome svetingais žmonėmis, kurie visada rūpinasi, kad jų namuose viešintiems žmonėms nieko netrūktų. Tačiau iš kitų šalių į Lietuvą gyventi atvykusieji pastebi, kad lietuviai vengia rodyti savo svetingumą, nenoriai praveria savo namų duris užsieniečiams. Tad iš kitur į Lietuvą atvykę žmonės dažnai čia jaučiasi svetimi ir nereikalingi“, – režisierė Aistė Ptakauskė pasakojo, ką sužinojusi kurdama dokumentinį filmą „Pasaulio virtuvė“.

Norėdama paskatinti lietuvius tapti atviresniais, „Pasaulio virtuvės“ komanda inicijuoja kampaniją „Parodyk savo svetingumą“. Kampanijos idėja paprasta ir smagi: lietuviai kviečiami pasikviesti į svečius užsienietį – bendradarbį, kaimyną, bendramokslį ar bet kokį kitą Lietuvoje gyvenantį pažįstamą iš kitos šalies. Kaip sakė “Pasaulio virtuvėje” praeitą mėnesį viešėjęs lietuvių kilmės konditeris iš JAV Michael Laiskonis, susėdimas prie bendro stalo – geriausias būdas pažinti vieniems kitus, išmokti naujų receptų, sužinoti daugiau apie kitą kutūrą. “Pasaulio virtuvės” komanda tiki, kad geras pavyzdys užkrečiamas, todėl įspūdžiais iš užsieniečių viešnagių kviečia pasidalyti interneto svetainėje www.pasauliovirtuve.eu.